SON DAKİKA
Hava Durumu

İsrail’in Demir Kubbesi çöktü

Yazının Giriş Tarihi: 09.10.2023 15:40
Yazının Güncellenme Tarihi: 09.10.2023 16:23

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugaylarının abluka altındaki Gazze Şeridi'nden İsrail’e 7 Ekim tarihinde karadan denizden ve havadan başlattığı Aksa tufanı harekâtında İsrail Jerusssalem Post ve kanal 3 TV göre 1967 Arap İsrail Savaşından bu yana İsrail 700 vatandaşını kaybetti. Netanyahu güvenlik kabinesini topladı ve Gazze’ye karşı savaş ilan etti ve demir kılıç adını koyduğu operasyon başlatıldı.

İsraillin Gazze’ye başlattığı hava harekâtında şu an yaklaşık 2500 kişi yaşamını yitirdi. Ortadoğu bölgesinde savaş çanları çalmaya başladı bazı batılı yorumcular savaşın bununla kalmayıp bölge geneline yayılacağını yazıp çizmekteler.

Olayı daha iyi anlatmak için biraz coğrafya ve harita bilgisine ihtiyaç var.

Aşağıdaki haritada her şey ayan beyan ortada 1917 yılında Yahudiler Filistin topraklarını sadece yüzde 0.08 iken bugün olay tam tersine dönmüş durumda harita dikkatli bir şekilde incelenirse 1948’den 2020 tarihine gelinceye kadar Filistin toprakları kuşa döndü.

Aslında burada Arap birliği varlığını yitirdiği için, yani Arap ülkeleri Filistin davasına sahip çıkmadıkları için İran destekli Aksa Tugayları İsrail’e karşı bu operasyonları başlatmış Ortadoğu’daki Arap ülkelerinin kucağına canlı bombayı bırakmıştır. 

Gazze'de yaşanılan son durum bu. Bu arada Büyük şeytan ABD İsrail’e destek vermek için Akdeniz’e 2 Uçak gemisi ve silahlı askeri unsurları göndermektedir. Açıkçası Ortadoğu’da ABD yeni enerji kaynaklarına çökmek istemektedir. Bu arada BM güvenlik konseyi toplandı ve bir karar alamadan dağıldı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dediği BM’nin yeniden yapılanması gereklidir ve dünya 5 ten büyüktür sözü bir kez daha haklılığını göstermiştir.

Yine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "1967 sınırları temelinde bağımsız ve coğrafi bütünlüğü haiz, başkenti Kudüs olan bir Filistin devletinin hayata geçirilmesi artık ertelenemez bir ihtiyaçtır. " dedi.

Arap ülkelerinin yöneticilerinden bir ses yok.

Maduro kadar olamadılar

Ama Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, 2014 yılında yaptığı bir konuşmada ‘’İsrail'in Filistin topraklarında soykırım ve imha politikası izlediğini söyledi. Resmî açıklamaları da eleştiren Maduro, "Yerin dibine batsın resmî açıklamalarınız" dedi.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, İsrail’in Filistin’deki katliamları için başta Arap dünyası olmak üzere tüm dünyaya çağrı yaptı. Venezuela Devlet Başkanı Maduro’nun açıklamaları şöyle:

“Filistin'den Müslüman, Hıristiyan ve farklı dinden ve kültürden insanlar var. Çağrım bölgedeki Arap halkına ve liderlerine; Ne zamana kadar katliama sessiz kalacaksınız? Filistinli kardeşlerinizin katliamını izlemeye devam mı edeceksiniz? Arap halkları ne zaman uyanacak? Ve Arap liderleri. Ne zaman uyanıp Filistin halkının sesine ses vereceksiniz?”

Yerin dibine batsın resmî açıklamalarınız! Yerin dibine batsın uluslararası protokolünüz! Artık harekete geçmelisiniz. Filistin halkının katillerine cevap vermelisiniz. Durdurmalısınız! Venezuela Devlet Başkanı olarak size sesleniyorum;

Yeter artık! Resmî açıklamalarınızdan öteye gidemiyorsunuz, o kadar. Ses tonumdan dolayı kusura bakmayım çok derinden konuşuyorum. İçimde saklı olan acı ve öfke beni bu şekilde konuşturuyor.’’ Demişti o tarihlerde 2014 ten bugüne gelinceye kadar Arap Birliği hiçbir şey yapmada çünkü ülkelerini yöneten bu kukla liderler ABD’nin güdümünde olup onların bu bölgede uşaklığını yapmaktadır. Aslında olayın perde arkasında dönen başka hesaplar var.

Tabi İsrail istihbarat teşkilatı Mossad bu saldırılar karşısında nasıl oldu da uyudu dünyada gündem oldu ve Mossad dünyaya rezil oldu. İsrail’in demir kubbesi çöktü

İran kontrolündeki Hamas’ın Filistin direnişine destek vermesi dünya kamuoyunda Arapların Filistin davasına destek vermediği, İran’ın ise desteğini açık bir şekilde gösterdiği anlamına gelmektedir.

ABD ve AB Hamas'a destek veren İran'ı, tamamen hedefine alacak ve savaşın boyutlarının bölgeye yayılmasını istemektedir.

Başka dikkati çeken bir konuda 1 Dünya savaşında Ortadoğu’yu şekillendiren İngiltere’den ses seda yok. İngiltere bu oyunun neresinde neden sessiz acaba, yoksa yeni bir Arap baharımı bekleniyor bunu bekleyip göreceğiz. 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    Yükleniyor..
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.