SON DAKİKA
Hava Durumu

Aşırı sıcaklardan korunma önlemleri

Yazının Giriş Tarihi: 10.06.2024 01:30
Yazının Güncellenme Tarihi: 10.06.2024 01:30

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün verilerine göre 2024 Ocak-Nisan dönemini Bursa şiddetli kurak olarak geçirmiştir. Bu haftada MGM verilerine göre Bursa 39 dereceyi görecek yaşanan bu aşırı sıcaklardan korunmanın yolları, uygun yiyecek ve içecek seçimleri, uygun kıyafetler ve diğer önemli konuları ele alacağım. Sağlığınızı ve konforunuzu korumak için bu bilgileri göz önünde bulundurmak yaşamınızı kolaylaştıracaktır.

Aşırı sıcaklığın insan vücudunda sıcak vurgunu (çarpması) denilen tuz ve su kaybıyla ortaya çıkan ağır hastalıklara ve yükselen vücut ısısı ile de beyin ve diğer hayati organlarda hasara yol açabilmektedir.

Sıcaklıktan en çok etkilenenler yani risk altında olanlar; çocuklar, yaşlılar, kalp ve akciğer hastaları, kronik hastalığı olanlar ile farklı cilt hastalığı olanlardır.

Aşırı sıcaklardan korunmak için;

Günün en sıcak saatlerinde (10.00-16.00) mecbur kalmadıkça dışarı çıkılmamalıdır.

Açık renkli, hafif, bol ve sıkı dokunmuş kumaşlardan yapılan giyseler tercih edilmeli, geniş kenarlı ve hava delikleri olan şapka giyilmeli ve güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

Dışarıda çalışması gerekenler mümkün oldukça güneş altında korunmasız kalmamaya, aşırı hareketlerden kaçınmaya, sık sık tuz içeren sulu gıdalar almaya dikkat etmelidir.

Fiziksel aktivite (spor) yapmak için sabah ve akşam saatleri tercih edilmelidir, her bir saatlik spor için en az 2-3 bardak sıvı alınmalıdır.

Bebek, çocuk, özel gereksinimli bireyler ve hayvanlar kapalı ve park etmiş araçlarda kesinlikle bırakılmamalıdır.

Kapalı alanlar iyice havalandırılmalıdır.

Güneş gören pencereler perde vb. güneşliklerle gölgelendirilmelidir.

Vücut ısısının yükselmemesi için sık duş alınmalı, bunun mümkün olmadığı durumlarda ayaklar, eller, yüz ve ense soğuk suyla ıslatılmalı veya silinmelidir.

Beslenme ve sıvı alımı

Terleme ile artan sıvı ve mineral kaybının önlenmesi için her zamankinden daha fazla sıvı alınmalıdır. Susuzluk hissi olmasa bile her gün en az 2-2,5 litre (12-14 bardak) sıvı tüketilmelidir.

Sıvı alımında su içmek esas olmakla beraber, su dışı sıvı alımında kahve, çay ve gazlı içecekler yerine süt, ayran, meyve suyu, ıhlamur, kuşburnu gibi bitki çayları tercih edilmelidir. Ayrıca kafein ve fazla miktarda şeker içeren içeceklerin vücuttan daha fazla sıvı kaybına yol açtığı unutulmamalıdır.

Mide rahatsızlıklarına neden olabileceği için çok soğuk ve buzlu içecekler tercih edilmemelidir.

Yağlı ve kızartılmış besinlerden kaçınılmalıdır.

Vücut direncini artırmak ve yeterli miktarda vitamin-mineral alınımını sağlamak için bol miktarda sebze ve meyve tüketilmelidir.

Dışarıda ve açıkta satılan yiyeceklerin tüketiminden kaçınılmalı, çabuk bozulma riski olan besinler (et, yumurta, süt, balık vb.) açıkta bekletilmemeli, besinlerin hazırlanması ve pişirilmesi aşamalarında hijyen kurallarına özen gösterilmelidir.

Birçok insan için yaz ayları, yüksek sıcaklıklar ve güneşin yakıcı etkisi nedeniyle zorlu bir dönem olabilir. Ancak, doğru önlemleri alarak ve bilinçli davranarak bu sıcaklıkların keyfini çıkarabilir ve sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Sağlıklı günler ve hayırlı haftalar diliyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    Yükleniyor..
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.