SON DAKİKA
Hava Durumu

Sıcak havaların, kent hayatına olumsuz etkileri

Yazının Giriş Tarihi: 03.06.2024 01:42
Yazının Güncellenme Tarihi: 03.06.2024 09:27

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bugünden itibaren hava sıcaklığının batı bölgelerinde 6 ila10 derece arasında artacağı yönünde açıklama yaparak, ‘’yüksek seyreden hava sıcaklıkları nedeniyle kronik rahatsızlığı olanlar, yaşlılarımız ve çocuklarımız başta olmak üzere vatandaşlarımızın günün 11-16 saatleri arasında açık alanlarda bulunmamaları hususunda dikkatli ve tedbirli olmaları’’ uyarısında bulundu. 

Hava sıcaklığının  yükselmesi yaşadığımız kentlerdeki hayatımızı, çeşitli yönlerden  olumsuz etkilemektedir.  Isı etkisi, gece sıcaklıklarının düşmemesine, enerji tüketiminin artmasına ve sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

Yüksek sıcaklıklar, özellikle yaşlılar, çocuklar ve kronik hastalığı olanlar için ciddi sağlık riskleri oluşturmaktadır. Isı stresi, dehidrasyon, ısı çarpması ve kardiyovasküler hastalıklar bu riskler arasındadır. Hava kirliliği ve ozon seviyelerinin artması, solunum yolu hastalıklarını tetikler.

Aşırı sıcaklar şehirlerimizde  klima ve soğutma sistemlerinin kullanılması nedeniyle  enerji tüketimini artırır. Bu durum, enerji ağlarını zorlayarak elektrik kesintilerine yol açabilir. Artan enerji maliyetleri, ekonomik yük oluşturur. Artan sıcaklıklar, su talebinide artırır. Sulama, içme suyu ve diğer kullanım amaçları için su kaynaklarımız azalabilir. Su kıtlığı, ülkemiz için özellikle kuraklık dönemlerinde ciddi bir sorun haline gelir.

​Yüksek sıcaklıklar, yolların, köprülerin ve diğer altyapıların zarar görmesine neden olup, asfaltın erimesi, gibi sorunlar ortaya çıkarabilir. Ülkemiz 2020-2023 yılları arasında akdeniz,ege ve marmara bölgesinde sıcaklıkların artması nedeniyle 180.000 hektar orman alanımız kül oldu.  Yüksek sıcaklıkların olması, ormanlar ve diğer bitki örtülerinin kurumasına neden olarak yangın riskini artırır.

Konutlarımızda, kullandığımız elektrikli cihazlar nedeniyle aşırı yüklenmiş prizler yangın riskini artırabilir. Sıcak hava, çatılarda ve duvarlarda kullanılan izolasyon malzemeleri ve ahşap yapı elemanlarının daha kolay tutuşabilmesine neden olur. Evlerde havalandırmanın yetersiz olduğu durumlarda aşırı ısınma yaşanabilir, bu durum özellikle mutfak ve diğer yüksek ısılı alanlarda yangın riskini artırır, dikkatli olmak lazım.

​Yangınlar sırasında çıkan duman, hava kalitesini önemli ölçüde düşürerek insan sağlığını olumsuz yönde etkiler, bu  durum, astım ve diğer solunum yolu hastalıklarını tetikler. Havadaki partikül maddelerin yüksek seyretmesi, yangınlar sırasında artarak halk sağlığını tehdit edecek seviyelere gelebilir.

Organize Sanayi Bölgelerinde; Endüstriyel makineler ve ekipmanlar, sıcak hava dalgaları nedeniyle ısınabilir, bunun sonucunda yangın tehlikesi artabilir. Özellikle metal işleme, tekstil boyama, oluklu mukavva, orman ürünleri  ve kimya tesisleri gibi yüksek ısılı üretim yapan fabrikalarda risk daha yüksektir.

​Sanayi bölgelerinde depolanan yanıcı ve patlayıcı kimyasallar, yüksek sıcaklıklarda daha hassas hale gelir ve yangın riskini artırır. Yanıcı maddelerin depolandığı alanlar, sıcak hava nedeniyle daha yüksek yangın riski taşır. Özellikle açık alanlarda depolanan maddeler görevlilerce dikkatle izlenmelidir​. Sıcak hava, akaryakıtın daha hızlı buharlaşmasına neden olmaktadır.

​Bu buharlar, uygun olmayan bir kıvılcım veya ateş kaynağı ile temas ettiğinde yangın çıkarabilir. Akaryakıt istasyonlarında pompa ve boru hatları gibi ekipmanlar sıcak havalarda genleşebilir ve bu durum sızıntılara yol açar, bu nedenle yanıcı maddelerin sızıntıları yangın riskini artırır. Sıcak ve kuru hava, statik elektrik birikimini artırarak, statik elektrik boşalmasına sebep olur , buda yanıcı buharların bulunduğu ortamlarda yangın tehlikesine yol açar.​

Sonuç olarak; Hava sıcaklıklarının artması, kentte yaşayan insanların sağlık sorunları yaşamasına ve yangın riskiyle karşı karşıya kalmaına yol açabilir. Bu nedenle basın yayın ve sosyal medya mecralarında toplumsal farkındalık artırılarak, bireylerin aşırı sıcaklara karşı nasıl uygun önlemler alması gerektiği konusunda, kısa spot bilgilendirmeler yapılmalıdır. Sıcak hava dalgalarının kent hayatımız üzerindeki bu olumsuz etkilerini azaltmak için alınacak önlemler arasında, daha fazla yeşil alan oluşturma, enerji verimliliğini artırma, sıcak hava dalgalarının etkilerini hafifletebilir ve kent yaşamının kalitesini artırabilir.

Hayırlı haftalar diliyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    Yükleniyor..
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.