SON DAKİKA
Hava Durumu

Ballıca Mağarası

Yazının Giriş Tarihi: 27.05.2024 01:28
Yazının Güncellenme Tarihi: 27.05.2024 11:52

Tarihe göz attığımızda, insanların kendilerini, aile bireylerini korumak için sığınağa gereksinim duymuşlardır.

Günün koşullarını dikkate alarak farklı sığınaklar inşa etmişler, inşa ettikleri o yapılara sahip oldukları kültürlerinin, inançlarının izlerini titizlikle nakletmişlerdir.

Dağlardaki kayaları sahip oldukları hünerleri ile oyarak, yaşama uygun hale getirmiş, hem kendilerini hem de geçimini sağladıkları hayvanlarını koruma altına almışlardır.

Yağan yağmurdan, esen şiddetli rüzgârlardan, soğuk kardan, düşman saldırılarından ve vahşi hayvanlardan korunmak için mağaralar yapmışlardır.

Mağaralar ilk insanlardan günümüze kadar hep gizemini korumuş ve insanların meraklarını kamçılamıştır.

Kimi risalet önderleri yalnızlıklarını dağlara sığınarak gidermeye çalışmış, kimisi de kavminin zulmünden bir müddet ıramak için dağlardaki mağaraları yegâne sığınak olarak addetmişlerdir.

Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)’de içinde idame-i hayat ettiği kavminin benimsediği paganist din anlayışından ıramak için, Hira mağarasında uzlete çekilmiş, bazen haftalarca orda kaldığı olmuştur.

Nitekim ufkumuzu ilahi nura açacak ilk ilahi mesajı da Hira mağarasında bulunduğu bir esnada almıştı.

Zalim ve dikta rejimlerine karşı hakkı, adaleti ve özgürlüğü savunan erlerin yegâne sığınağı hep o dağlardaki mağaralar olmuştur.

Yedi uyuyan diye bilinen (Ashab-ı Kehf), zalim, Paganist Dakyanus’a karşı tevhidi düşünceyi korkusuzca haykırdıkları için, takibe uğramış, ölüm fermanları çıkarılmış ve o muvahhit olan gençler de, dağlarda bulunan mağaraya sığınmışlardır.

Şu bir gerçek ki, mağaralar her dönemde sadık sığınak olma konumlarını muhafaza etmişlerdir.

Bir hafta boyunca bizi muhabbetle, içtenlikle misafir edinen Amasya Şehit Ahmet Özsoy Anadolu imam Hatip lisesi müdürü Hüsamettin Aydın bey ve idareci arkadaşları, öğretmenlerine kalbi şükranlarımızı sunuyoruz.

Nerden çıktı bu mağara ile ilgili yazı; Tokat’ın Pazar ilçesine yakın bir yerde bulunan Ballıca mağarasını öneren dostlarımızı kırmayarak, mağarayı gezdik.

Tek kelime ile muhteşem ve gerçek bir sanat harikası.

Gezdikçe mağaranın içini, hayretten hayrete girdik.

Adeta Rabbimin tüm sanatının tecelli ettirdiği bir mekân.

Her dostuma gidip görmeyi yürekten tavsiye ediyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    Yükleniyor..
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.