SON DAKİKA
Hava Durumu

Düşünmeyi düşleyenler

Yazının Giriş Tarihi: 02.05.2024 09:44
Yazının Güncellenme Tarihi: 02.05.2024 09:44

Toplumu zihinsel, ruhsal ve düşünce bağlamında kabızlığa sürükleyen ve düşünme melekelerini deforme edenler, özellikle cari sisteme eklemlenmiş çağdaş bel’amlardır.

Bel’am derken salt din adına olumsuz ahkam kesen din bezirganlarını kastetmiyorum; güya bilimsel kalıplarla düşündüklerini zanneden çağdaş entelektüelleri de bu kapsamda değerlendiriyorum.

Hak ve menfaatlerini korumada zafiyet gösteren ve bilgilenme kanalları kifayetli olmayan büyük çoğunluğun cesur savunucusu olması gereken aydınlar, calib-i dikkattir, çoğunluğu teşkil eden toplumu sistem adına dizayn görevini gururla ika etmektedirler.

Tarihe dikkatlice göz gezdirdiğimizde görüyoruz ki, asalet/adalet ve celadet sahibi korkusuz mütefekkirler, toplumların haklarını savunmada öncülük etmişlerdir.

Elbette üstlendikleri bu misyonun ağır bedellerini de ödemeyi göze almışlardır.

Kimi Günyüzü görmemek üzere zindanlara/hapislere atılmış, kimisi idam edilmiş, kimisi de faili meçhul bir şekilde ortadan kaldırılmıştır.

Eleştirel düşünmeyi yaşamının temel ölçütü olarak kabul eden düşün adamları, hem yaşarken kendilerinden çekinilmiş hem de ölümlerinden sonrada toplumların ufuklarını aydınlatmaya devam etmişlerdir.

Oysa onların hayatlarına kastedenler, tarihin kirli sayfalarında unutulup gitmişlerdir ve hatırlandıklarında da lanetlenmişlerdir.

Bir toplumu ifsat ve ıslah edecek dört özne vardır.

Ümera (iktidar sahipleri), eğniya (kapital, para sahipleri), Haman (İktidarı halka karşı koruyan silahlı güç) ve Bel’am (Dini alanı iktidar lehine halka karşı meşrulaştıran güç).

Bu dört güce karşı halkın gerek maddi ve gerekse manevi haklarını koruyacak ve dile getirecek olanlar, elbette ki şartlar ne olursa olsun, gerçeği ifade etmekten çekinmeyecek karakterdeki bilginlerdir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    Yükleniyor..
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.