SON DAKİKA
Hava Durumu

İnsan ve nisyan

Yazının Giriş Tarihi: 07.06.2024 10:16
Yazının Güncellenme Tarihi: 07.06.2024 10:16

Psikolojik olarak insanı en çok etkileyen olay, hafızada çok kalıcı iz bırakır. Bu ya çok şiddetli korku sonucunda ya da aşırı sevinçten ötürü etkisini kalıcılaştırır. İnsan yaşadığı meşakkatleri zamanla nisyana terk ederek, alışageldiği yeni yaşamından yakınmaya başlar ve eski duruma nostaljinin ötesinde özlem duymaya başlar.

Bir nevi karanlığı aydınlığa tercih etme gereksinimini hisseder. Fakat unuttuğu bir gerçek vardır; kendisine gaz veren gerek medya gerekse yerin dehlizlerinde gezinen karanlık ruhlu insanların onu sonucu meçhul olan bir yola sürüklediğini çok sonra ayırdına varır. İşte bu katlanılması son derece zor bir durumdur.

Özgün ve orijinal düşüncelerle halkın önüne çıkmayı göze alamayanlar, başkalarının yazdığı senaryoda ancak figüran olmakla yetinmek durumunda kalırlar. Halk da onlarının başkaları tarafından hazırlanan senaryoda figüran olduklarını öğrendikleri anda, onların o andaki hallerini görmek lazım. Gerçekten görülmesi istenmeyecek bir manzara. Gözlerdeki o mahcubiyet, o ezilmişlik ne kadar hazin. Neden başkalarının oluşturdukları gündeme kendimizi mahkûm ediyoruz?

Gündemin belirlemesinde edilgen değil etkin bir özne olmak gerekmez mi? Elbette.

Ülkemizin gündemi hep aynı olduğu için, artık bıkkınlık meydana getirmektedir insanda. Demokrasi, insan hak ve özgürlükleri, hukukun üstünlüğü, millet ve vatanın bölünmez bütünlüğü, birlik beraberlik, kardeşlik, müreffeh, kalkınmış bir Türkiye. İyi de, ne zaman? Efendim işler tam rayına oturuyor iken birden bire görünmeyen bir el huzurumuzu düzenimizi kalkınmışlığımızı bozuverdi. Peki, onlar bunu yaparken sen ne yapıyordun? Tatilde mi idin?

Allah hepimize feraset ve basiret versin.

Amin.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    Yükleniyor..
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.