SON DAKİKA
Hava Durumu

Aylar önce söylemişti…

Yazının Giriş Tarihi: 24.04.2024 10:25
Yazının Güncellenme Tarihi: 24.04.2024 10:25

Yazdığım tarih 4 Kasım 2023.

İl Emniyet Müdürü Dr. Sabit Akın Zaimoğlu'nun sözleri…

“Bizim işimiz insanların güvenliğini sağlamak. Şunu her zaman bileceğiz. Güvenlik; açlıktan, giyimden, uykusuzluktan daha önce gelir. Bizler halkımızın güvenliğini sağlamak ve korumak zorundayız. Bir kişinin mutluluğu, sevinci bir ömre bedeldir. Suçun işlenmesini önlemek için çalışmalıyız.  Görev yaptığım her yerde bunu gösterdim; Bursa’da da bunu yapacağım. Benim olduğum yerde suçlu olmamalı. Bursa’da benim olduğumu bilecekler ve buraya gelemeyecekler, adım atamayacak suçlu ya da suç işleyecek kişi.  Sevgili abim; şehrimizde üç ay içinde 20 bin suçlu yakaladık. Aranan şahsı yakalamak önemlidir. Bununla birlikte ev hırsızlığı iki ay içinde yüzde 49,5 oranında düştü. İnsanların evleri çok önemlidir. Bir eve hırsız girmesi; insanlar arasında travma yaratır. Kentimizde, ilçelerimizde çeteleşmeye, silah kaçakçılığına, uyuşturucuya, hırsızlığa geçit vermeyeceğiz. Bursa ve ilçelerinde vatandaşlarımızın huzurlu ve mutlu yaşamaları için mesai arkadaşlarımızla gecemizi gündüzümüze katarak çalışmaya devam edeceğiz.”

Ve bir haber…

Bursa’da evden hırsızlık olaylarında yüzde 72 azalma yaşandığını, suçlu yakalama oranının ise yüzde 95’e yükseldiğini belirtti Bursa Valisi Mahmut Demirtaş…

“Bursa’yı dünyanın en güvenli şehri yapmak için titizlikle çalışıyoruz. Son 1 ayda 810 kişi yakalanırken, asayiş, kaçakçılık, organize suçlar ve narkotik suçlarında büyük başarılar elde edildi”.

Nerede söyledi bu sözleri?

Asayiş ve Güvenlik Bilgilendirme Toplantısında.

Bu önemli toplantıya Vali Mahmut Demirtaş’ın yanı sıra, Bursa İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Tekin Aktemur, Bursa Emniyet Müdürü Dr. Sabit Akın Zaimoğlu, Sahil Güvenlik Güney Marmara Grup Komutanı Binbaşı Erdal Kıreker katıldı.

Toplantının ardından açıklama yaptı Vali Demirtaş…

“Asayiş olaylarında gözle görülür bir düşüş dikkat çekiyor. 2024 yılı Mart ayı ile geçen yıl aynı dönem kıyaslandığında olay sayılarında gözle görülür bir düşüş yaşandığı ortada. Asayiş oranlarında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 21’lik azalma yaşanmış olup, suçları aydınlatma oranı yüzde 85’ten yüzde 95’e ulaşmıştır. Son bir aylık dönem de aranan şahıslara yönelik yapılan operasyon ve gerçekleştirilen uygulamalar neticesinde 155’i hırsızlık, 17’si dolandırıcılık, 29’u yağma, 15’i cinsel saldırı, 6’sı öldürme suçları, 5’i terör suçları, 177’si narkotik suçları, 36’sı KOM suçlar ve 370’i diğer suçlar olmak üzere toplamda 810 aranan şahıs yakalanmıştır. Bu şahısların 61’i 10 yıllık ve üzeri, 103’ü 5 ve 10 yıl arası, 646’sı ise kesinleşmiş hapis cezası bulunan şahıslardır. Gerçekleştirmiş olduğumuz başarılı operasyonlar sayesinde kaçakçılara ve organize suç örgütlerine göz açtırmıyoruz. Başta organize suç örgütleri olmak üzere tüm kaçakçılık suçlarıyla ilgili olarak üç planlı operasyon neticesinde 22 şahıs hakkında işlem yapılmış, bu şahıslardan 7’si tutuklanmış, 7’si adli kontrol şartıyla olmak üzere 15 şahıs serbest bırakılmıştır. Geleceğimizin teminatı olan kıymetli evlatlarımızı uyuşturucu belasından uzat tutmaya yönelik çalışmalarımızda kesintisiz devam etmektedir. Bu illetten Bursa’yı kurtarmak için operasyonlarımıza kararlılıkla devam ediyoruz. Bu operasyonlar sonucunda çok sayıda şüpheli adalete teslim edildi. 145 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi. Çok sayıda uyuşturucu madde ise ele geçirilerek sokaklardan temizledik ve temizlemeye de devam edeceğiz. Bursa’daki huzur ve güven ortamını her gün daha iyiye ulaştırmak en önemli görevimiz. Bu huzurun sağlanmasında gece gündüz demeden çalışan büyük emek harcayan kaymakamlara, emniyet müdürlerine, jandarma komutanına, sahil güvenlik komutanına ve tüm kolluk görevlilerine katkıları için çok teşekkür ediyorum”

Böyle olacağını Kasım 2023 tarihinde yazmıştım.

İşini çok seven ve halkla birlikte olmayı görev sayan bir Vali.

Sabahın 04.00’üne dek çalışan bir Emniyet Müdürü ve mesai arkadaşları.

Bursa’nın önemli isimleri el ele verince biz yurttaşlar da rahat ve huzur içinde yaşıyoruz.

İyi ki varlar.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    Yükleniyor..
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.