SON DAKİKA
Hava Durumu

Bilinçli ve akıllı gelecek…

Yazının Giriş Tarihi: 02.05.2024 12:55
Yazının Güncellenme Tarihi: 02.05.2024 12:55

Merkez’de bir tek AK Partili Oktay Yılmaz kaldı.

Neresi orası?
Yıldırım.

Kimileri beş yıllık Oktay Yılmaz zamanını başarılı, bazıları da başarısız buluyordu.

Yıldırım’ın en büyük sorunu nedir?

Sıkışmış bir ilçe.

Ne yapılmalı?

Acilen kentsel dönüşüm.

Bu iş Nilüfer gibi yeni yapılanma için de olan ilçeler de kolay da; Yıldırım ve Osmangazi gibi yerlerde çok zordur.

Beş yıllık dönemde kentsel dönüşüm gerçekleştirmek için ve bunun için büyük çaba sarf eden Oktay Yılmaz’ı haberlerimiz de, köşemizde yazdık.

Yurttaşlarla anlaşma yolunu ve bir an önce yapılması gerekeni yapmak için çok çalıştı Oktay Bey.

Ki…

Yıldırım halkı da bunu gördü ve AK Parti’yi cezalandırırken; Oktay Yılmaz’a hakkını verdi.

Kentsel dönüşümle birlikte; çocuklara oyun alanları, spor ve kültür salonları yaptı Başkan Yılmaz.

En önemlisi halktan hiç uzaklaşmadı. Beş yıl önce neredeyse; beş yıl sonra da orada kaldı.

Birileri gibi büyüklük kompleksine girmedi. Ne oldum delisi olmadı.

Mesai arkadaşlarıyla birlikte çalıştı ve karşılığını da aldı.

Bundan sonra işi daha zor.

Bursa’da Büyükşehir, Osmangazi ve Nilüfer Cumhuriyet Halk Partisi’nde.

Bir tek Oktay Yılmaz’ın görev yaptığı Yıldırım AK Parti’de.

Gözler Yıldırım’da olacak.

Bakın neler yaptı ve birkaç gün önceki açıklaması Başkan Yılmaz’ın…

“Yıldırımlı çocukların gözde mekânları haline gelen Molla Yegân Çocuk Üniversitesi, Mimar Sinan Çocuk Kütüphanesi, başta Bursa’nın en büyük spor yatırımlarından Naim Süleymanoğlu Spor Kompleksi olmak üzere ilçenin dört bir yanına kazandırdığımız 23 spor yatırımı, mahalle parkları ile miniklere Yıldırım’da çocuk olmanın ayrıcalığını yaşatmaya çalışıyoruz. Molla Yegân’ın ders verdiği tarihi medreseyi, Molla Yegân Çocuk Üniversitesi olarak halkımıza sunduk. Tesis 6 bin bilim ve sanat meraklısını mezun etti. 18 farklı branşta eğitimlerin verildiği Çocuk Üniversitesi’nde ayrıca hafta içi gerçekleştirilen okul turları ile çocuklar, astronomi ve uzay bilimleri alanında temel pratik eğitimler alma imkânı buluyor. Molla Yegân Medresesi'ni aslına uygun şekilde restore etmekle kalmayıp, işlevsel olarak da özüne uygun bir ilim yuvası haline dönüştürdük. Bu mekân nasıl 600 yıl önce bir fetih neslinin yetişmesine katkı sağladıysa bugün de ‘Türkiye Yüzyılının mimarlarının yetişmesine öncülük ediyor. Bu mekâna gelen çocuklarımıza kimyadan tutun da uzaya kadar farklı konularda eğitimler veriyoruz. Bu ekosistemde; bilim, sanat, teknoloji ve değerlerimiz açısından donanmış çocuklar yetişmesine katkı sağlıyoruz. Ayrıca Barış Manço Kültür Merkezi bünyesinde hizmet açılan ve 6-13 yaş arasındaki çocuklara hizmet veren Mimar Sinan Çocuk Kütüphanesi’nin bünyesinde 6 bin 500 kitabın yanı sıra 700 oyuncak bulunuyor. Çocukların kitapla buluşmanın yanı sıra oyunlar oynayabildiği, atölye çalışmalarına katılabildiği kütüphaneden 15 gün arayla 3 kitap ve 1 oyuncak ödünç alınabiliyor. Toplumların geleceğinin teminat altına alınmasının donanımlı, mutlu bireyler yetiştirmek ile mümkündür. Bizim en önemli ve öncelikli vizyonumuz Yıldırım’ı dönüştürmek. Tabi biz dönüşüm derken, sadece kentsel dönüşümü, altyapı ve üstyapı çalışmalarını kastetmiyoruz. Kentin fiziki dönüşümüyle birlikte; kültürel ve sosyal dönüşümü de hedefliyoruz. İşte bu tesis bu yolda attığımız önemli adımlarımızdan birisi”

Çok önemli sözler bunlar.

“Bilim, sanat, teknoloji ve değerlerimiz açısından donanmış çocuklar yetişmesine katkı sağlıyoruz. Kentin fiziki dönüşümüyle birlikte; kültürel ve sosyal dönüşümü hedeflemek.”

Ne diyordu tek Liderimiz, Önderimiz Atatürk?

“Benim manevi mirasım bilim ve akıldır. Benden sonra, beni benimsemek isteyenler, bu temel mihver üzerinde aklın ve bilimin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar. Bilim ve fen nerede ise oradan alacağız ve her ulus kişisinin kafasına koyacağız. Bilim ve fen için kayıt ve şart yoktur.”

Onun için ne yazarız her zaman?

Bizim tek yolumuz vardır o da Atamızın gösterdiği yoldan yürümek.

                 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    Yükleniyor..
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.