SON DAKİKA
Hava Durumu

Nâzım Hikmet

Yazının Giriş Tarihi: 04.06.2024 12:33
Yazının Güncellenme Tarihi: 04.06.2024 12:33

‘Bursa’da Özgür Bir Gün’ adlı sergi ziyarete açıldı.

‘Çok şükür yaşıyoruz-Şarkılarla, şiirlerle Nâzım Hikmet’ dinletisi de Bursalılara şiir ve şarkılarla dolu bir gece yaşattı.

Kimdir Nazım Hikmet?

Dünya ve Türk edebiyatına sayısız eserler kazandıran şair ve yazardır Nâzım Hikmet Ran. Şiirleri elliden fazla dile çevrilmiş, eserleri birçok ödül almıştır. Çağdaş Türk şiirinin en önemli isimlerindendir. Dünyada 20. yüzyılın en gözde şairleri arasındadır.

Ne yapmış, neler yaşamıştır Nazım Hikmet?

Komünist düşünceleri ve yasaklı Türkiye Komünist Partisi (TKP) üyeliği nedeniyle birçok kez tutuklanmış, yaşamının büyük bölümünü hapiste ya da sürgünde geçirmiş; İstanbul, Ankara, Çankırı ve Bursa cezaevlerinde 12 yılı aşkın süre hapis yatmıştır.

Usta bir şairdir Nazım Hikmet.

Ne yazık ki Uğur Mumcu gibi fikirleri yüzünden Türkiye’de yaşam hakkı tanınmayan büyük üstatlardan biridir.

Çok güzel etkinlik yaptı Bursa Büyükşehir Belediyesi.

2024 yılını ‘Nâzım Hikmet’e adayan Büyükşehir Belediyesi, yıl boyunca şairin evrensel sesinin, devrimci ruhunun ve insanlık onurunu her şeyin üstünde tutan hayat görüşünün, kentin kültürel rotasına ışık tutmasını amaçlıyor.

Ne yapıldı?

‘Bursa’da Özgür Bir Gün’ adlı sergi, Tayyare Kültür Merkezi’nde ziyarete açıldı. Nâzım Hikmet’in Bursa’daki tek özgür fotoğrafını görme olanağı bulunan sergi, önceki gün açıldı ve 10 Haziran tarihine kadar ziyaret edebilecek.

Basın, Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanı Güney Özkılınç önemli açıklama yaptı…

‘Nâzım’ın Bursa Yılları’ adlı eserinde, Nâzım Hikmet’in Tayyare Kültür Merkezi’nde, arkadaşı Bursalı karikatürist Cemal Nadir’in açtığı sergiyi haber yapmak için 24 Mayıs 1936 tarihinde ilk kez kelepçesi olmadan muhabir olarak geldiği belirtiliyor. O günün anısına hazırlandı sergi.

Ve bu güzel etkinliğe Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Şafak Pala, Proje ve Araştırma Sorumlusu Deniz Dalkılınç, Küratör Tuba Okat Koçak ve sanatseverler katıldı.

Serginin açılışında konuştu Şafak Pala…

“Birçok şiirini ve mektuplarını Bursa’da yazan Nâzım Hikmet’i yıl boyunca çeşitli programlarla anacağız. Bugün bir fotoğrafın hikayesi anlatılıyor. Serginin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ediyor Bursalıları ziyaret etmeye davet ediyoruz.”

Ve serginin açılışının ardından Tayyare Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Çok şükür yaşıyoruz-Şarkılarla, şiirlerle Nâzım Hikmet” dinletiye geçildi.

Hakan Pişkin ve Yeşim Koçak tarafından Nâzım Hikmet’in şiirleri okundu, solistler Vedat Sakman, Gülcan Altan ve Jehan Barbur tarafından usta şairin eserleri seslendirildi.

Nâzım Hikmet’e ait önemli dizeleri Bursalılar için seslendiren sanatçılar, gecenin sonunda dinleyenlerden büyük alkış aldı. Programın ardından Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Şafak Pala tarafından sanatçılara ve gecede emeği geçenlere çiçek takdim edildi.

Özlemiştik böyle etkinlikleri.

Bir büyük usta önemli insanlar tarafından bir kez daha hatırlatıldı ve anıldı.

Birileri ne kadar unutturmaya çalışsa da unutulmaz Nazım Hikmet ve arkadaşları.

Birileri ne kadar fikirleri yüzünden Nazım Hikmet gibi dünya şairini o küçük ve geri zekâlı beyinleriyle küçük görmeye kalksa da o her zaman büyük bir şair olarak dünya da anılacaktır.

O…

Nazım Hikmet’tir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    Yükleniyor..
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.