SON DAKİKA
Hava Durumu

Sağlanıyor mu?

Yazının Giriş Tarihi: 05.06.2024 11:37
Yazının Güncellenme Tarihi: 05.06.2024 11:37

Son günlerde ülkemizde ne oluyor dediğimiz de yanıt yüzde 60 sokak hayvanlarına ne yapılacağıdır.

Bazı kesimler uyutulsun derken, diğer kesim ise koruma altına alınmalı ve sahiplendirilmeli diyor.

Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın’da bu konuda önemli adım attı ve açıklama yaptı.

Osmangazi’de başıboş gezen köpekler sakinleştirici iğne kullanılarak yakalanıyor ve veteriner hekim tarafından ilk muayenesinin ardından Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi’ne götürülüyor. Hayatlarının geri kalanını barınakta geçiren köpekler, vatandaşlar için tehlike arz etmiyor.

Peki, bu zamana dek can dostlarımıza neler yapıldı?

1402 hayvan kısırlaştırıldı, 276 hayvan sahiplendirildi

Ne demek bu?

İnsanların güvenliği sağlanıyor, can dostların yaşam hakkı korunuyor.

Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın önemli açıklamalar yaptı… “Milletvekilliği yaptığım Ocak 2020 döneminde Hayvanları Koruma Kanunu, meclise geldi. Araştırma komisyonu kuruldu. 3 ay süreyle çalışıldı. Bunun sonunda taslak getirildi. Yasa çıkartıldı. Şimdi de bu yasa yeterli görünmüyor. Kamuoyunda tartışmaya açıldı. Hiç bir vatandaşımızın, çocuğumuzun, yaşlımızın bu tür başıboş köpekler tarafından hayatını kaybetmesini istemeyiz. Bununla da mücadele edilmesi gerekir. O dönemde ortaya konulan araştırma raporu sonucunda önemli tavsiyeler vardı. Hayvan haklarıyla mücadele edilmesi için fon kurulması teklif edilmişti. Belediyelerin aldığı emlak, çevre, temizlik vergilerinin yanı sıra şans oyunlarından gelecek gelirler ile bir fon kurulacak ve bu fonda toplanacak gelir, sokak hayvanlarının kısırlaştırılmasında kullanılacak. Kısırlaştırma yapılmayınca çok hızlı üreme oluyor. Sahiplendirme olmadığı durumlarda da hayvan barınaklarının kapasitesi yetersiz kalıyor. Mecliste daha önce hazırlanan teklif hayata geçirilsin, fon kurulsun. Belediyelerde kaynak yok ancak bu fonla kentin nüfusu oranında aktarım olursa mücadele rahatlıkla yapılır”

Ne güzel anlatmış Başkan Aydın.

Kendisinin vekilliği zamanında yani 2020 yılında Hayvan haklarıyla mücadele edilmesi için fon kurulması teklif edilmiş, belediyelerin aldığı emlak, çevre, temizlik vergilerinin yanı sıra şans oyunlarından gelecek gelirler ile bir fon kurulacak ve bu fonda toplanacak gelir, sokak hayvanlarının kısırlaştırılmasında kullanılacak.

Yapın be kardeşim yapın.

Yıl 2024.

Aradan dört yıl geçmiş, niye uygulamıyorsunuz?

O dört yıl da uygulansa, şimdi sıkıntı olmayacaktı.

O vergiler nerelere gitti?

Çok güzel açıklama ve Osmangazi Belediyesinin çalışmaları.

Zaten bu işte belediyelerin üzerine kalacaktı.

Şimdiden gerekeni yapmaya başladı Başkan Aydın.

Bakalım can dostlarımızın güvenliği diğer il ve ilçelerde nasıl sağlanacak?

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    Yükleniyor..
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.