SON DAKİKA
Hava Durumu

Sağlıkta güzel işler…

Yazının Giriş Tarihi: 11.05.2024 10:32
Yazının Güncellenme Tarihi: 11.05.2024 10:32

Sağlığımız.

Özeller, devlet hastaneleri dolu.

Yatak yok.

Yıllar önceydi…

Bir hekim arkadaşımın şu sözleri hiç aklımdan çıkmıyor…

“Kayhan; yıl 2000. Bursa’da şu kadar yatak var. Nüfusumuz o zaman 1.5 milyon. Şimdi yıl 2019 yatak sayısı aynı. Nüfusumuz ise neredeyse 3 milyona yakın.”

Yıl 2024 değişen ne?

Nüfus artışı.

Değişmeyen ne?

Yatak sayısı.

Yeter mi yatak?

Mümkün değil.

AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan’ı severim.

Dürüst ve samimidir.

Bir araya geldiğimizde hastanelere değindim, aldı mikrofonu eline…

“Yapımı devam eden ve fiili ilerlemesi yüzde 94 seviyesinde olan Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesinin inşaatı tamamlanmak üzere. Tesisat sonlandırmaları, mobilya, makine, vitrifiye montajları, yapısal ve bitkisel peyzaj uygulamaları ve tamamlanan kısımların testleri devam ediyor. Toplam Bin 315 yataklı olarak projelendirilen hastanenin 231 yoğun bakım yatağı, 40 diyaliz ünitesi, 231 poliklinik, 32 ameliyathane, 3 anjiyo ünitesi, onkoloji tedavi merkezi, endoskopi- kolonoskopi birimleri, doğumhane, uyku laboratuvarı, 34 palyatif yatağı ile hizmet verecek. Ayrıca 340 açık, bin 675 kapalı olmak üzere iki bin 15 araçlık otopark kapasitesi var. Hastanemiz deprem izolatörlü olarak projelendirildi. Açılış planlamasına uygun olarak tıbbi cihaz mobilya ve mefruşat alımları yapıldı. Açılışla ilgili resmi işlemlerin (güvenlik izni, abonelikler, diğer izinler, ruhsat hazırlıkları vb.) hazırlıkları tamamlanmıştır. Son imalatların bitmesi ile sonuçlandırılacaktır. Personel ve hizmet planlamaları yapılmış, ilk aşamada görevlendirilecek personel listeleri oluşturulmuştur. İnşaatı tamamlanan ve sistem testleri hariç kullanıma engeli bulunmayan poliklinik alanlarının mobilya ve cihazlarının kurulumu tamamlanmış olup bu alanlarda hizmet simülasyonları planlanmıştır.”

Brifing veriyor gibiydi Başkan Gürkan.

Gözleri gülüyor, sevinçliydi…

Memleket Hastanesine gelince… Eski devlet hastanesi binasının sonradan eklenen bloklarının yıkımı tamamlanarak tarihi binanın güçlendirilmesi ve restorasyonu için ihale yapıldı ve yapımına başlandı. 142 nitelikli yatak, 29 poliklinik ve 6 ameliyathane olarak projelendirildi. Söküm çalışmaları devam ediyor, inşaatın 2025 yılı sonuna kadar tamamlanmasını planlıyoruz. Spastik Çocuklar Hastanesi ve Rehabilitasyon merkezine gelirsek; alanında ülkemizde tek olan hastanenin eski binası yıkılarak 116 yatak ve 32 poliklinik olarak projelendirilen yeni binanın yapım ihalesi bitti. Ruhsat işlemleri tamamlanarak 19.Nisan.2024 tarihinde yapı ruhsatı düzenlenerek ilgililerce imzaları tamamlandı ve onaylanmak üzere Osmangazi Belediyesine teslim edildi. İnşaatın 2025 yılında tamamlanması planlanmaktadır. Bir Dağ ilçemiz var. Harmancık… 10 yataklı olarak projelendirilen hastanenin inşaatı devam etmektedir. Bu yıl içinde tamamlanması planlanmaktadır. Hastane inşaatının tamamlanmasıyla birlikte ilçelerde bulunan bütün hastaneler yenilenmiş olacak.”

Hizmetlerimiz bitmiyor abi. İl Sağlık Müdürümüz Dr. Orkun Yıldırım ile birlikte bakanlıklarda koşturuyor ve bu işlerin takibini yapıyoruz. Gelelim bir diğer konumuza… Osmangazi Emek Mahallesinde 150 ünit kapasiteli Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi ihalesi 18. Mart 2024 tarihinde yapıldı, ihale kararı ön mali kontrol için Bakanlığımız Strateji Geliştirme Başkanlığına sunulmuştur. Daha önce Samanlı Bölgesine yapılması planlanan 600 yataklı devlet hastanesinin yatak sayısının artırılarak Demirtaş veya Yıldırım bölgesine hizmet verecek şekilde yapımı planlanmış olup arsa çalışmasının bitmesi beklenmektedir. İşlerimiz bitmiyor… Birinci basamak sağlık yatırımlarımıza gelirsek. “Yıldırım Fidyekızık ASM, Yıldırım Kararağaç ASM, Mustafakemalpaşa Çırpan ASM inşaatları tamamlandı ve hizmete başladı. Karacabey Tavşanlı ASM inşaatı tamamlandı ve özelden kiralık binada hizmet veren aile sağlığı merkezinin taşınması planlandı. Orhangazi Muradiye ASM ve Osmangazi Tayakadın ASM inşaatları devam ediyor. 2024 yılı ortalarında tamamlanacaktır. Osmangazi Doğanevler Sağlıklı Hayat Merkezi ihalesi tamamlandı, sözleşme imzalandı ve 27. Mart 2024 tarihinde yer teslim yapılarak zemin iyileştirme çalışmalarına başlandı. Proje aşamasında olan 5 adet Aile Sağlığı Merkezinden Nilüfer Görükle ASM ve Osmangazi Hürriyet ASM’nin kesin projeleri bakanlık onayında. İznik ASM, Yunuseli ASM ve Kestel Kale ASM’ler proje ve zemin etüdü aşamasında. Gelelim bir başka konuya… 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu Yatırımları… İnegöl de 1 adet bağış 112 istasyonu inşaatı başladı, Gürsu da ise 1 adet 112 istasyonu yapım ihalesi Valiliğimiz YİKOB tarafından yapıldı; ihale değerlendirme aşamasında. Ek olarak; Sağlık Bakanlığının yaptığı değerlendirmeler sonrasında Dörtçelik Çocuk Hastanesi yerleşkesinde ve FSM bölgesindeki sağlık alanlarında 400 er yataklı ikinci basamak hastaneler, Çekirge bölgesinde 300 yataklı FTR ve 200 yataklı Geriatri hastanesi, Yıldırım bölgesinde ise 150 ünitli Ağız ve Diş sağlığı Eğitim Araştırma Hastanesi yapımı planlanmaktadır. Aile Sağlığı Merkezi, Göçmen Sağlığı Merkezi, Sağlıklı Hayat Merkezi ve 112 istasyon projeleri hazır. Yatırım planı değerlendirmeleri sonrasında hayatiyet kazanacaktır.”

Devam etti Başkan Davut Gürkan konuşmasına…

“Yeter mi şimdilik Kayhan Abi?”

Hani bir söz vardı ya…

Yetmez ama helal olsun.

Tamam, harbiden güzel işler bunlar. Şu ana kadar yapılanlar ve Başkan Davut Gürkan’ın söyledikleri kulağımıza çok hoş geldi.

Başkan anlatırken heyecanlandım, tüylerim diken diken oldu.

Ancak…

Biz Bursalıyız. Daha çok yatırım ve hizmet isteriz.

O partili, bu partili olmuş önemli değil…

Önemli olan çalışmak ve kazandırmaktır.

Bursa’mıza kim hizmet ediyor ve bir şeyler katıyorsa da başımızın tacıdır.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    Yükleniyor..
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.