SON DAKİKA
Hava Durumu

Tarım, gıda ve enflasyon…

Yazının Giriş Tarihi: 20.03.2024 10:59
Yazının Güncellenme Tarihi: 20.03.2024 10:59

CHP Bursa Milletvekili ve PM Üyesi Orhan Sarıbal, 2023 yılında tarımda küçülme, ithalat ve gıda enflasyonunu değerlendirdi.

Uzun bir açıklama yapmış Sarıbal.

İçinden önemli bulduklarımızı paylaşacağız dostlar.

İşte sözleri…

“Nüfusun artmasına rağmen tarımın küçülmesi, tarımsal arzın (üretimin) eksik kalması anlamına gelmektedir ve yüzde 70'leri aşan gıda enflasyonunun altında yatan esas neden de budur. Tarımı ihmal et, çiftçiyi tarımdan uzaklaştır, sonra da gıda fiyatları niye bu kadar artıyor diye başkalarını suçla. Böyle bir hak olamaz. AKP tarımda uyguladığı politikalarla, üretmeyi ithal etmekten daha pahalı hale getirmiştir. Nüfus artmakta, ancak üretim artmamaktadır. Türkiye tarımda dışa bağımlı hale getirilmiştir. İthalata bağımlılık sadece gıda maddeleriyle sınırlı değildir; tohum, kimyasal gübreler, tarım ilaçları ve mazotta da büyük ölçüde dışa bağımlılık söz konusudur. Enflasyon, emekten alıp sermayeye kaynak aktarmaya hizmet etmekte, yüksek enflasyondan en büyük kaybı emekçiler yaşamaktadır. Tarım ürünlerinde arz (üretim) artırılmadıkça yoksul halkın, emekçilerin en yakıcı sorunu olan yüksek enflasyonun çözülmesi mümkün değildir. TÜİK, 2024 Şubat ayına ait Tüketici fiyat endeksini (TÜFE) açıkladı. TÜFE'deki değişim bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 67,1 olarak gerçekleşti. Bu, Türkiye’de son 22 yılın en yüksek yıllık enflasyon oranıdır. DİSK’in yaptığı hesaplamaya göre; en yoksul yüzde 20’lik gelir grubunun gıda enflasyonu yüzde 111,7 olarak gerçekleşmiştir. Aynı hesaplamaya göre 2005’ten bu yana ortalama fiyatlar 18 kat, gıda fiyatları ise 27 kat artmıştır. Açıklanan (resmi) enflasyon ile hissedilen (algılanan) enflasyon arasında uçurum bulunmaktadır. 2023 yılında hissedilen enflasyon, açıklanan enflasyonun yaklaşık iki katı olmuştur. Öte yandan alım fiyatlarının düşük açıklanması nedeniyle ürünlerini değerinde satamayan çiftçiler (özellikle küçük üreticiler) giderek yoksullaşmakta ve tarımı terk etmektedirler. Bunun gıda güvencesi açısından büyük bir tehlike olduğu umurlarında mı?”

Belimizi büken de bu değil mi?

Asgari ücretle çalışan işçi, memur, emekli, dul, yetimin, köylü emminin en büyük isteği ne?

Hayat pahalılığının durması; alım gücünün artması.

Şu anki ortamda AK Partili belediye başkan adaylarının en korktuğu bu.

Enflasyon.

Bu yüzden endişe yaşıyorlar.

Haklılar mı?

Görünen o.

Ne yapılması gerek?

En azından 31 Mart seçimlerine kadar emekliye yeni zamlar verilmeli.

Ve ardından da…

Sarıbal’ın dediği gibi tarımın ihmal edilmemesi, en kısa süre de marketlerdeki, pazardaki, fırınlardaki kuyrukların bitmesi.

Başka çare var mı?

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    Yükleniyor..
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.