SON DAKİKA
Hava Durumu

100 akı Ana Kucağı

Yazının Giriş Tarihi: 21.03.2024 07:45
Yazının Güncellenme Tarihi: 21.03.2024 07:47

Eğitim bir toplumun olmazsa olmazıdır. Hem ayakta hem de diri tutar, istikbalimizin yegane teminatı olan çocuklarımızı dolayısıyla bizleri de kader örgüsü içinde zirve noktaya taşımak için eğitim mutlak surette iyi alınmalıdır.

Ağaç yaşken eğilir. Bir çocuğu ne kadar erken yaşta eğitebilirseniz, o kadar büyük randıman alırsınız. Çünkü kapasitesini ne kadar erken doğru bilgilerle doldurursa, o genç birey memleketine büyük katkılar sağlar.

Eğitim eşitliğini sağlamak ise devletin asli görevidir. Çünkü her çocuk eğitim almak zorundadır. Ancak günümüz ekonomik koşullarında bu çok da kolay değildir.

Neyse ki, Bursa Büyükşehir Belediyesi bu alanda ciddi anlamda bir açık kapatmakta, dertlere derman olmaktadır.

Ana Kucağı sıcaklığında kurduğu eğitim yuvası Ana Kucağı merkezleri Bursa’nın doğudan batıya, kuzeyden güneye kadar her noktada ciddi projeler üretiliyor.

Son olarak Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Yunuseli’nde bir ana kucağı açtı.

Bünyesinde Ana Kucağı, Busmek kurs binası ile diyetisyenlik, psikolog hizmetlerinin bulunduğu ‘Yunuseli Aile Destek Merkezi’, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş’ın katıldığı törenle hizmete açıldı.

Toplam 1653 metrekare alan üzerine bünyesinde Ana Kucağı, Busmek ve Bursa Aile Danışmanlık Merkezi (BADEM) hizmetlerinin verildiği modern bir merkez inşa edildi.

Alinur Aktaş’ın başkanlık koltuğuna oturduğu andan itibaren en çok inandığı ve önem verdiği projelerin başında geliyor Ana Kucağı…

Başkan Alinur Aktaş, ‘ana kucağı’ ismini bizzat kendisinin bularak bu hizmetlerde kullandıklarını belirterek ismin hikayesini anlattı. Babasını çok küçük yaşta kaybettiğini, üç kız ablasından sonra annesiyle uzun süre beraber yaşadığını söyleyen Aktaş, “Ana sıcaklığı çok özeldir, çok samimidir. Ana başa taç imiş, her derde ilaç imiş. Bir evlat pir olsa da anaya muhtaç imiş. Devletimiz bu manada önemli çalışmalar yapıyor. Özel sektöründe bu manada çalışmaları var buna ulaşamayan insanlarımız da var. Bu eksikliği gördüğümüz için bugüne kadar 32 tane ana kucağı açtık. 4 bin yavrumuzu da buralarda eğitimlerden geçiriyoruz ’dedi.

Okul öncesinde verilen bu eğitimler sayesinde okula hızlı bir hazırlık dönemi, ücretsiz olarak halkın hizmetine sunuluyor. On binleri aşkın çocuk bu sıcak yuvalarda, iyi eğitmenlerden önemli bilgiler öğreniyor ve hayata hazırlanıyor.

Mart ayı içinde eğitime başlayan Yunuseli Ana Kucağı ücretsiz kreşinde şuan 130 öğrenci eğitim görüyor. Merkezde 6 sınıf, 1 yemekhane, 1 oyun odası ve bahçe bulunuyor. Yine merkezde yer alan Badem’de diyetisyen ve psikolog görev yapıyor.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise hizmet çıtasını yükseltmeye devam ediyor. Şu anda 32 olan sayıyı 100’e yükselteceklerinin de müjdesini veriyor.

Ana Kucağı, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Türkiye çapındaki ‘100’ akı olacaktır.

Her şey eğitimle başlar.

Yapılanlar yapılacakların net teminatıdır.

Başkan Aktaş ‘Bursa için canla başla’ dedi ve 436 projenin yüzde 85’i tamamladı. Yüzde 13’ü devam ediyor, yüzde 2’lik kısmı planlı şekilde ilerliyor. Ve en önemlisi 173 yeni proje Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirildi.

Dile kolay 19 yıl 11 ay 22 gün belediye başkanlığı tecrübesi…

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    Yükleniyor..
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.