SON DAKİKA
Hava Durumu

Bugün matem günü değil!

Yazının Giriş Tarihi: 10.11.2022 10:18
Yazının Güncellenme Tarihi: 10.11.2022 12:16

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 84’üncü yıldönümü bugün.

Bugün matem günü değil. Bugün bize bırakılan mirasa var gücümüzle sahip çıkmak ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmet ve minnetle anmaktır.

Devlet işlerini en üst seviyede takip eden Atatürk, din işlerine de büyük bir önem vermiştir. Bununla ilgili olarak da Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kurmuştur. Vefatının 84’ncü yıldönümü dolayısıyla Balıkesir’de okumuş olduğu hutbeyi sizinle paylaşarak kendisini özlemle bir kez daha yad ediyorum. Hindistan gezimde, emperyalizme karşı da eşsiz bir mücadele veren Ata’mızın isminin verildiği caddeyi görünce duygulandık ve o anı ölümsüzleştirdik. Atatürk hakkında önyargılı olmamalıyız, Nutuk okumadan nutuk da atılmamalıdır!

Atatürk, Balıkesir Zağnos Paşa Cami Hutbesi’nde cemaata şöyle seslenmiştir: “ Ey millet! Allah birdir, şanı büyüktür. Allah’ın selâmeti, sevgi ve iyiliği üzerinize olsun. Peygamber Efendimiz Hazretleri, Cenâb-ı Hak tarafından insanlara dinî hakikatleri tebliğe memur edilmiş ve resul olmuştur. Temel nizamı, hepimizin bildiği Kur'ân-ı Azimüşşan'daki açık ve kesin hükümlerdir.

İnsanlara maneví mutluluk vermiş olan dinimiz, son dindir, mükemmel dindir. Çünkü dinimiz; akla, mantığa ve gerçeklere tamamen uymakta ve uygun gelmektedir. Eğer akla, mantığa ve gerçeklere uymamış olsa idi bununla diğer ilâhî tabiat kanunları arasında birbirine zıtlık olması gerekirdi. Çünkü bütün tabiat kanunlarını yapan Cenab-ı Hak'tır.

Arkadaşlar! Cenab-ı Peygamber çalışmalarında iki yere, iki eve sahipti. Biri kendi evi, diğeri Allah'ın evi idi. Millet işlerini Allah'ın evinde yapardı. Hazret-i Peygamber’in mübarek yollarını takip ederek bu dakikada milletimize ve milletimizin şimdiki ve geleceğine ait konuları görüşmek maksadıyla bu kutsal yerde, Allah’ın huzurunda bulunuyoruz. Beni bu şerefe kavuşturan Balıkesir’in dindar ve kahraman insanlarıdır. Bundan dolayı çok memnunum. Bu vesile ile büyük bir sevaba nail olacağımı ümit ediyorum.

Efendiler! Camiler birbirimizin yüzüne bakmaksızın yatıp kalkmak için yapılmamıştır. Camiler, söylenenleri dinleme ve ibadet ile beraber din ve dünya için neler yapılması lazım geldiğini düşünmek, yani birbirimizin görüş ve düşüncelerini almak için yapılmıştır. Millet işlerinde her ferdin zihninin başlı başına faaliyette bulunması lâzımdır. İşte biz de burada din ve dünya için, geleceğimiz için her şeyden önce hakimiyetimiz için neler düşündüğümüzü meydana koyalım.

Ben yalnız kendi düşüncemi söylemek istemiyorum. Hepinizin düşüncelerini anlamak istiyorum. Millî emeller, millî irade yalnız bir şahsın düşünmesinden değil, millet fertlerinin tamamının arzularının, emellerinin birleşmesinden ibarettir. Bundan dolayı benden ne öğrenmek, ne sormak istiyorsanız serbestçe sormanızı rica ederim.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    Yükleniyor..
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.