SON DAKİKA
Hava Durumu

Devre tatil ve devre mülk (1)

Yazının Giriş Tarihi: 03.07.2023 09:38
Yazının Güncellenme Tarihi: 03.07.2023 09:38

Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü tarafından, yayınlanan 'Devre tatil ve devre mülk sözleşmeleri’ ile ilgili yapılan açıklamayı biz de buradan sizlere aktaralım.

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun uyarınca; bir yıldan uzun süre için kurulan ve bu süre zarfında birden fazla dönem için bir veya daha fazla sayıda gecelik konaklama imkânı veren devre mülk, paylı mülkiyet satışı, hisseli gayrimenkul sözleşmesi gibi çeşitli isimler altında imzalanan her türlü sözleşme devre tatil sözleşmesi olarak kabul edilmiştir.

Devre mülk veya devre tatil satan şirketler bedava yemek veya tatil vaatleri ile tanıtımlarına davet etmektedirler. Bu tür uygulamalara karşı nasıl hareket edilmelidir?

Yapılan reklam ve tanıtımların etkisinde kalmadan, mutlaka satıcı veya sağlayıcı firmalar hakkında gerekli araştırma yapılmalıdır. Sözleşme imzalanmadan en az bir gün önce tüketiciye verilmesi zorunlu olan ön bilgilendirme formunda yazılı hükümleri dikkatlice okunmalı ve bu hükümlerin sözleşme metnine aynen aktarıldığından emin olunmalıdır.

Sözleşme imzalamadan önce nerelere dikkat edilmelidir?

Sözleşmede yıllık aidat tutarının miktarı ile bu tutarın artış oranı, cayma hakkı, kullanım dönemi, teslim tarihi ve ortak alanların kullanımına ilişkin hususların açık olarak belirtilmiş olmasına dikkat edilmelidir.

Devre tatil inşaatı için şirketin hangi belgeleri alması gerekir?

Devre tatil inşaatı için yapı ruhsatı, termal tesislerde sondaj ruhsatı, ÇED raporu gibi alınması zorunlu resmi ruhsatların alınıp alınmadığı kontrol edilmelidir.

Devre tatil sözleşmelerinden cayma hakkı var mıdır?

İmzalanan sözleşmelerden hiçbir gerekçe göstermeden ve cayma bedeli ve benzeri isimler altında hiçbir cezai şart ödemeden 14 gün içinde cayma hakkı bulunmaktadır. İmzalanan sözleşmenin tapu devrine dayalı devre mülk veya şahsi hakka konu devre tatil sözleşmesi olmasına bakılmaksızın, satıcı veya sağlayıcı cayma süresi dolmadan tüketiciden herhangi bir isim altında ödeme yapmasını veya borç altına sokan herhangi bir belge vermesini isteyemez.

Sözleşme tarihi tüketici tarafından kendi el yazısıyla atılmalı ve mutlaka sözleşmenin bir örneği alınmalıdır. İndirim olduğu gerekçesiyle sözleşmeye geriye dönük tarih atma teklifi kesinlikle kabul edilmemelidir. Bu tür uygulamalar, tüketicilerin cayma hakkını ortadan kaldırmaya yönelik olabilmektedir.

Cayma hakkı süresi hangi durumlarda uzar?

Şirketin ön bilgilendirme ve sözleşme yapma yükümlülüğünü gereği gibi yerine getirmemesi durumunda cayma hakkı süresi 1 yıl uzamaktadır.

Devre tatil sözleşmelerinde cayma bildirimi firmalara nasıl iletilmelidir?

Cayma hakkının taşınmaz mülkiyetinin devredildiği tapuya tescile konu satışlarda noterlikler aracılığıyla, diğer satışlarda ise yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı aracılığıyla kullanılması gerekmektedir.

İmkânı ve zamanı olanlar için tatil güzel ve özel bir nimettir.

Tatil sezonunun başlamasıyla birlikte devre mülk ve devre tatil için bazı kötü niyetli firmaların av dönemi başlamıştır.

İşini layıkıyla yapanları her daim takdir ve tebrik ediyoruz.

Ancak sizin iyi niyetinizi ve güzel hayallerinizi kötüye kullanacak kurumlar için çok dikkatli olmanız gerekiyor.

Haklarınızı okuyarak, inceleyerek ve sorarak öğrenip en az hasarla hayatınıza devam edebilirsiniz.

Satış elemanlarının, geriye yönelik tarih atma tekliflerini kabul etmeyiniz.

Sözle değil, sözleşme ile işinizi mutlaka garanti altına alınız.

En silik yazı, en sağlam kafadan iyidir.

‘Bilinçli tüketici, sağlıklı ekonominin temelidir.’

Yapılan reklam ve tanıtımların etkisine ve büyüsüne kapılmadan, gerekli araştırmayı yapınız.

Soru ve sorunlarınız için 'Alo 175 Tüketici Hattı'ndan bilgi edinebilirsiniz…

(Devamı yarın)

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    Yükleniyor..
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.