SON DAKİKA
Hava Durumu

Devre tatil ve devre mülk (2)

Yazının Giriş Tarihi: 04.07.2023 12:36
Yazının Güncellenme Tarihi: 04.07.2023 12:36

Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü tarafından, yayınlanan 'Devre tatil ve devre mülk sözleşmeleri’ ile ilgili yapılan açıklamayı biz de buradan aktarmaya devam edelim.

Sözleşmenin tesiste imzalandığı durumda cayma hakkının olmadığı doğru mudur?

Doğru değildir. Sözleşmenin devre tatile konu taşınmazın bulunduğu tesiste imzalanması cayma hakkının kullanılmasına engel değildir.

Cayma hakkının süresi içerisinde kullanılması halinde şirketin cezai şart, cayma bedeli, cayma tazminatı, masraf ve benzeri isimler altında herhangi bir bedel talep edemeyeceği unutulmamalıdır.

Ön ödemeli (inşaatı devam eden) devre tatil sözleşmesi imzalamadan önce nelere dikkat edilmelidir?

Satıcının, ön ödemeli devre tatil satışına başlamadan önce bina tamamlama sigortası, banka teminat mektubu, hak ediş sistemi ve bağlı kredi gibi teminat ve şartlardan en az birini sağlaması zorunludur. Maketten satışlarda satıcıdan teminat veya sigorta sağlandığına ilişkin bir belge talep edilebilir.

Ayrıca, ön ödemeli devre tatil sözleşmelerin devir veya teslim süresinin sözleşme tarihinden itibaren 36 ayı geçemeyeceği unutulmamalıdır.

14 günlük cayma hakkı süresinin geçtiği ancak devre tatil tesisinin inşaatının halen devam ettiği durumlarda ne yapılabilir?

İnşası devam eden devre tatil ünitesinin devir veya teslim edilmesine kadar sözleşmeden dönme hakkının olduğu, bu durumda firmanın tüketiciden ancak kendi yükümlülüklerini tam olarak yerine getirmesi halinde satış bedelinin %2’sine kadar tazminat talep edebileceği unutulmamalıdır.

Şahsi hak sağlayan devre tatil sözleşmelerinde, tatil hakkının kullanılmaması durumunda yıllık aidatları ödeme yükümlülüğü var mıdır?

Şahsi hak sağlayan (tapu devri olmayan) devre tatil sözleşmelerinde, devre tatil hakkından faydalanılmayacağının tatil hakkının başladığı tarihten en az 90 gün önce sağlayıcıya bildirildiği takdirde, yıllık aidat veya benzeri isim altında herhangi bir bedel ödeme yükümlülüğü bulunmamaktadır.

7392 sayılı Kanun ile 6502 sayılı Kanun’un devre tatil sözleşmelerine ilişkin hükümlerinde ne gibi değişiklikler yapılmıştır?

1 Nisan 2022 tarihi itibarıyla, bu tarihten sonra yapı ruhsatı alan taşınmazlar için;

Ön ödemeli (inşaatı devam eden) devre tatil satışı yapmak yasaklanmıştır.

Kat Mülkiyeti Kanununa uygun olarak kurulan devre mülk hakkı veren sözleşmeler dışında, tüketicilerle tapu devrine dayalı devre tatil hakkı sunan sözleşme kurulması yasaklanmıştır.

Devre mülk sözleşmesi dışındaki devre tatil sözleşmelerinin (şahsi hak sağlayan sözleşmeler) en fazla 10 yıllık süre için kurulabileceği düzenleme altına alınmıştır.

Genel esaslar

1) Devre tatili satışı gerçekleştirecek satıcıların devre tatile konu mal üzerinde ayni hak sahibi olmaları zorunludur.

2) Kooperatif veya ticaret şirketi ortaklığı ya da dernek veya vakıf üyeliği suretiyle devre tatil hakkı tanınamaz.

3) Devre mülk hakkı veren sözleşmeler hariç olmak üzere, tüketicilerle mülkiyet payına bağlı ayni hak sağlayan devre tatil sözleşmesi kurulamaz.

4) Devre mülk hakkı veren sözleşmeler de dahil olmak üzere tüketicilerle ön ödemeli devre tatil sözleşmesi kurulamaz.

5) Şahsi hak sağlayan devre tatil sözleşmeleri on yıldın fazla süre için kurulamaz.

Tatil her insanın en tabii arzusudur.

Ülkemizin her bölgesi kendine has güzelliği ve özelliği ile adeta sizi çağırıyor.

Bu çağrıları kötüye kullananlara aman dikkat ediniz.

Okulların tatil edilmesi ve yaz mevsimin başlamasıyla devre mülk ve devre tatil satıcıları sahalarda daha çok boy göstermeye başladı.

Her türlü tedbir ve uyarıya rağmen dolandırıcılar işbaşında.

Devre mülk ve devre tatil satışlarında ciddi sıkıntıların yaşandığı ve dolandırıcılığın her yıl arttığını sizler de televizyonlarda izliyor ve gazetelerde okuyorsunuz.

Haklarınızı okuyarak, inceleyerek ve sorarak öğrenip en az hasarla hayatınıza devam edebilirsiniz.

Sözle değil, sözleşme ile işinizi mutlaka garanti altına alınız.

En silik yazı, en sağlam kafadan iyidir.

‘Bilinçli tüketici, sağlıklı ekonominin temelidir.’

Soru ve sorunlarınız için 'Alo 175 Tüketici Hattı'ndan bilgi edinebilirsiniz…

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    Yükleniyor..
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.