SON DAKİKA
Hava Durumu

En ‘Sağlıklı’ sonuç!

Yazının Giriş Tarihi: 21.10.2023 11:23
Yazının Güncellenme Tarihi: 21.10.2023 11:23

Bursa Büyükşehir Belediyesi, yıllara dayanan koca bir çınar…

Kendinden menkul değil. Dallarıyla birçok noktaya, şehre veya yurtdışına yetişmeyi başaran bir belediye…
Başkan Alinur Aktaş döneminde de kabuğunu farklı bir şekilde kırmayı başardı. İnegöl Belediyesi’ndeki deneyimlerini Büyükşehir Belediyesi ile taçlandırdı Başkan Aktaş… Kanayan yaralardan trafikle ilgili hamleler yaptı örneğin. Ana arterlere alternatif güzergahlarla, her geçen gün yoğunlaşan araç kalabalığını dağıtmak için sağlıklı adımlar attı.
Sağlık demişken aynı zamanda Sağlıklı Kentler Birliği başkanlığını da yürütüyor Alinur Aktaş… Sadece Bursa için değil ülke çapındaki dertlere derman olmak için teknokratlarıyla projeler yürütüyor.

Türkiye çapında ciddi bir karşılığı olan Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin başkanlığını Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın üstlenmesi şehrimiz adına gurur vesilesidir.

Sağlıklı Kentler Birliği 40’ncı Olağan Meclis Toplantısı için adres güzel Mardin’in Artuklu Belediyesi oldu.
Yerinde takip ettiğimiz konferansın mottosu “Tek sağlık, tek gezegen, tek toplum”du.
14’ncü Sağlıklı Şehirler En İyi Uygulama Yarışması’nın ödül törenini de gerçekleştirildi.


Gündemin ilk maddesi ölüm yağan Gazze’ydi. Her dakika bilançonun ve acının kabardığı Filistin için insanlığın vicdanına seslendi Başkan Alinur Aktaş… Her şey proje demek değil ama insanlık olmazsa olmazımızdır.
10 belediye olarak yola çıkan Sağlıklı Kentler Birliği’nin bugün yaklaşık 140 üye belediyesi var.
Bu şehirlerin kendilerini; birlik, beraberlik, istişare ve paylaşım noktasında ’tek bir belediye’ olarak görmesi gerektiğini vurgulayan Aktaş, “ Yapılan her proje, halka dokunan her hizmet; bir kelebek etkisi gibi diğer şehirlere ulaşıyor. Prensip olarak ‘’tek sağlık’’ kavramı benimseniyor. Şehirlerimizi geleceğe hazırlamayı ve onlara rehber olmayı hedefliyoruz.  Belediye başkanları ve yönetimleri, sürdürülebilir çevreye ve sağlığa odaklanırken nüfus ve toplum refahının iyileştirilmesine yönelik kamu yatırımlarının önemini vurgulayan “refah ekonomisi” anlayışını benimsemek durumundayız” dedi.
Kentsel dayanıklılığın önemine değinen Alinur Aktaş, “ Tüm kurumların arasında iş birliği yaparak ve özel sektör paydaşları ve toplum liderleriyle çalışarak kentsel dayanıklılığın üretilmesine öncülük etmeliyiz. Yerel gıda etiketlemesini tanıtmalıyız” dedi.

Kentsel dönüşüm konusuna ayrı bir parantez açan Aktaş, “Barınma, altyapı, sanayi ve ulaşım gibi kararların insan ve gezegen refahını öne çıkardığından emin olmalıyız.  Belediyeler olarak “gezegen sağlığının” önemini göz önünde bulundurarak, barınma kalitesini ve güvenliğini artırarak, yeşil alanlara erişimi teşvik ederek ve güvenli temiz su ve hava erişimini destekleyerek sağlıklı şehirler oluşturma yolunda çalışmalıyız” dedi.

Konuşmasının final bölümünde Cumhuriyet’in 100’ncü yılını kutlayan Aktaş, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, tüm imkânsızlıklara rağmen, büyük bir inanç ve kararlılıkla yürütülen Kurtuluş Savaşı’mız, tarihte eşine az rastlanır bir zaferle sonuçlanmıştır. Bu coğrafyada var olabilmenin, büyümenin, güçlü ve mutlu olabilmenin temel koşulu birlik ve beraberlik bilinciyle hareket etmektir” ifadelerine yer verdi.

Dolu dolu bir programın ardından Sağlıklı Kentler Birliği toplantısı geride kaldı. Görünen bir gerçek ki Alinur Aktaş’ın vizyonu sadece Bursa değil birliğe üye belediyelerin de projelerine liderlik etmiş. Altını çizmek gerekir ki Aktaş’ın projeksiyonunda Bursa’nın kat edeceği daha çok yol var. Alinur Aktaş ve ekibinin izini bıraktığı İnegöl’ün sosyokültürel ve ekonomik durumu ortada. Yaklaşan yerel seçimler öncesinde ‘sağlık’lı bir karar vermeye çalışan AK Parti Genel Merkezi’nin rotası merakla bekleniyor. Kendini kanıtlamış, rüştünü büyük bir tecrübeyle dolduran başkanla yola devam etmek ile sürprizlere açık ve inisiyatiflerini kazanma noktasında zaman kaybettirecek bir isim arasındaki tercihi göreceğiz.

En ‘sağlıklı’ sonuç bakalım ne olacak?

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    Yükleniyor..
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.