SON DAKİKA
Hava Durumu

Kentlerin de başı ‘sağlık’

Yazının Giriş Tarihi: 20.06.2023 09:04
Yazının Güncellenme Tarihi: 20.06.2023 09:17

Hep vurgulanır, hep dile getirilir… Başa gelmeden de yeteri kadar anlamı idrak edilemez…

Hayatta gerçekten de her şeyin başı sağlıktır. Muhteşem Süleyman’ın (Kanuni Sultan Süleyman) veciz sözünde vurguladığı üzere, “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi”dir.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş da Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin başkanlığını yürütüyor. Ülkenin kısa zamanda yaşadığı büyük mesaide de Başkan Aktaş alnının akıyla çıkarak, sürece imzasını attı. Dünyayı kasıp kavuran pandemi sürecinde Koronavirüs’le etkin mücadelenin mimarlarından oldu. 6 Şubat’ta Allah bir daha yaşatmasın meydana gelen Kahramanmaraş merkezli 11 ili derinden yıkan ve ülkeyi yasa boğan depremler sonrasında da acil durum düğmesine basarak olabildiğince yaraları sarmaya gayret etti.

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin (SKB), Kütahya’daki buluşması ‘Deprem’ gündemini taşıyordu.
Meslektaşlarımızla SKB’nin davetiyle Kütahya Belediyesi’nin ev sahibi olduğu meclis ve sempozyumunda yerimizi aldık. Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın ‘Başkan’ sıfatıyla konuşması, SKB’nin, kentsel hedeflere birlikte yürüme politikası ve ortaklığı son derece kıymetli.
Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden; Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Ahmet Bayhan ve SKB Ulusal Ağ Koordinatörü Nalan Fidan’ın sunumları, üye belediye kentleri için nice notların tutulmasına da vesile oldu.

2004 yılında kurulan birliği üye Türkiye’den 140 belediye yer alıyor. Kütahya Belediyesi'nin ev sahipliğinde Gülümser Hatun Termal Tesisleri’nde yapılan toplantının açılışındaki konuşmasına 2022 kasım ayında Dünya Sağlık Örgütü’nün Danimarka’nın Kopenhag şehrinde yaptığı “Örneklerle Önde Gelen Sağlıklı Şehirler: Tek Sağlık, Tek Gezegen, Tek Toplum” temalı, “Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Yıllık İş Toplantısı ve Teknik Konferansına” katıldıklarını hatırlatarak başlayan Alinur Aktaş,  sağlık konusunda sınırların kalktığına işaret etti.
Depremin ardından koordinasyon için Gaziantep ve Hatay’daki çalışmalara katılan Alinur Aktaş, önemli bir rol model olurken, gayretiyle de iki şehrin insanının kalbini fethetti. Aktaş bu sayede Bursa’yı da dirençli şehir oluşturmak için kentsel dönüşümü birinci öncelik haline getirmesini sağladı.

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’ne üye belediyelerin proje koordinatörleriyle “deprem sonrası kentsel dirençlilik sağlamak” konusunda toplantılar yaparak yol haritası çıkarmaya çalıştıklarını hatırlatan Aktaş, “Şehirlerimizi geleceğe hazırlamak zorundayız. Sağlıklı şehrin temelini “dirençli şehirler” oluşturur. Yaşadığımız büyük deprem sonrası bunu daha iyi fark ettik. Tüm belediyelerimize, DSÖ ve danışma kurulumuzun desteğiyle yol gösterici ve rehber olmaya, teknik ve kapasite geliştirmeye ve proje destekleri gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Dirençli ve sağlıklı şehirler için canla başla çalışıyoruz” dedi.

Alinur Aktaş’ın konuşmasındaki anekdotlar üyeler tarafından dikkatlice not edildi. Deprem gündemli bir toplantıdan çıkacak sonuçlar son derece kıymetliydi. Başkan Aktaş, sürecin sadece kağıt üstünde kalmaması için de önemli adımları atıyor. Kütahya’dan zihin heybemize sayısız unutulmayacak cümleler koyduk. Şimdi pratikteki karşılığını takip etme zamanı… 

Türkiye çapında ciddi bir karşılığı olan Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin başkanlığını Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın üstlenmesi de şehrimiz adına hem gurur hem de onur vesilesidir.

Son söz olarak özellikle küçük ölçekli belediyelerin bir an önce birliğe katılım noktasında başvuru yapmaları. Sadece ilçeleri değil halk da bu ayrıcalığı sonuna kadar hissedecektir.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    Yükleniyor..
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.