SON DAKİKA
Hava Durumu

Paket tur sözleşmeleri (1)

Yazının Giriş Tarihi: 03.10.2023 14:12
Yazının Güncellenme Tarihi: 03.10.2023 14:12

Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü tarafından, yayınlanan ' Paket tur sözleşmeleri hakkında bilgilendirme’ ile ilgili yapılan açıklamayı biz de buradan sizlere aktaralım.

Paket tur sözleşmesi nedir?

Paket tur sözleşmeleri; ulaştırma, konaklama ve başka turizm hizmetlerinden en az ikisinin birlikte, her şeyin dâhil olduğu fiyatla satıldığı veya satımının vaat edildiği ve hizmetin yirmi dört saatten uzun bir süreyi kapsadığı veya gecelik konaklamayı içerdiği sözleşmeler olarak tanımlanmıştır.

Söz konusu tanımda yer alan başka turizm hizmetlerinin neler olduğu ile ilgili olarak mevzuatta bu hizmetler araç kiralanması, kültürel, tarihi veya turistik yerlerin gezdirilmesi, gösteri, konser veya spor faaliyetlerinin düzenlenmesi veya izlettirilmesi ya da rehberlik hizmetleri olarak belirlenmiştir.

Otel rezervasyonları veya günübirlik turlar paket tur olarak kabul edilebilir mi?

Otel rezervasyonu işlemleri yalnızca konaklama hizmeti içerdiği; günübirlik turlar ise hizmet süresinin 24 saatten az bir süreyi kapsamasından dolayı paket tur olarak kabul edilemez.

Şirket paket tur fiyatını yabancı para birimi cinsinden belirleyebilir mi?

Yurt dışı turlarda sözleşme bedeli döviz cinsinden belirlenebilir. Ödemede hangi kurun esas alınacağının sözleşmenin kurulması esnasında belirlenmesi gerekmektedir.

Seyahat acentaları paket tura başlamadan önce ne gibi bilgilendirmeler yapmakla yükümlüdür?

Paket tur sözleşmesi kurulmadan önce tüketicilerin doğru ve yeterli bilgilendirilmesine yönelik olarak broşür verilmesi zorunludur. Ayrıca yolculuk öncesinde de yolculuğa ve tur yerine ilişkin bazı hususlarda tüketicinin bilgilendirilmesi büyük önem arz etmektedir.

Ayrıca, paket tur düzenleyicileri veya aracıları, yazılı veya mesafeli olarak kurulan paket tur sözleşmelerinin bir örneğini kağıt üzerinde veya kalıcı veri saklayıcısı aracılığıyla tüketiciye vermek zorundadır.

Paket turun başlamadan iptal edildiği ve tüketicinin iptal edilen tur yerine önerilen tura da katılmak istemediği durumda, tüketici yaptığı ödemeyi iade alabilir mi?

Tüketiciden kaynaklanmayan nedenlerle paket tur sözleşmesinin esaslı unsurlarından birisinin değişmesi veya turun başlamadan önce iptal edilmesi hallerinde bu değişikliği veya paket tur düzenleyicisi tarafından sunulan alternatif bir tur kabul edebileceği gibi sözleşmeden dönme hakkı da kullanılabilir. Sözleşmeden dönüldüğü takdirde ödenen tüm bedelin herhangi bir kesinti yapılmaksızın en geç 14 gün içerisinde iade edilmesi zorunludur.

Gezmek istediğiniz rota birden fazla şehri veya ülkeyi kapsıyorsa pratiklik ve ekonomik açıdan turla gezmek genelde avantajlıdır. Harcamalarınızı ve zamanınızı verimli kullanmış olursunuz. Yeter ki doğru turizm firmasına ve iyi bir rehbere denk gelmeniz. Artıları ve eksileri ile turla tatile gitmeyi daha iyi bir alternatif olarak defalarca denedim…

Haklarınızı okuyarak, inceleyerek ve sorarak öğrenip en az hasarla hayatınıza devam edebilirsiniz.

Sözle değil, sözleşme ile işinizi mutlaka garanti altına alınız.

Yasaların size tanıdığı hakları kullanmak da en doğal hakkınızdır.

‘Bilinçli tüketici, sağlıklı ekonominin temelidir.’

Soru ve sorunlarınız için 'Alo 175 Tüketici Hattı'ndan bilgi edinebilirsiniz…

(Devamı yarın)

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    Yükleniyor..
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.