SON DAKİKA
Hava Durumu

Paket tur sözleşmeleri (2)

Yazının Giriş Tarihi: 04.10.2023 10:59
Yazının Güncellenme Tarihi: 04.10.2023 10:59

Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü tarafından, yayınlanan ' Paket tur sözleşmeleri hakkında bilgilendirme’ ile ilgili yapılan açıklamayı biz de buradan sizlere aktaralım.

Şirket paket tur sözleşmesinde yazılı olan fiyatı değiştirebilir mi?

Paket tur fiyatı; döviz kuru veya yakıt fiyatlarında olağandışı değişiklikler yaşanması ya da liman, havaalanı gibi yerlerde tahsil edilen vergi, resim, harç gibi yasal yükümlülüklerde değişiklik olması hallerinde, fiyatın değiştirilebileceğinin açıkça sözleşmede belirtilmesi ve fiyat değişikliğinin gerekçesi ile nasıl hesaplanacağının hareket tarihinden en az yirmi gün öncesinde tüketiciye yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirilmesi koşuluyla, sözleşme bedelinin yüzde beşini geçmeyecek şekilde değiştirilebilir.

Şirket, paket tur sözleşmesinde belirtilen yükümlülüklere uygun hareket etmediği durumlarda ne yapılabilir?

Tüketicinin paket turun ifası sürecinde ortaya çıkan her türlü eksiklik nedeniyle bedel indirilmesini talep etme hakkı vardır.

Ayrıca, paket tur düzenleyicisinin, tur başladıktan sonra önemli bir yükümlülüğünü yerine getirmediği veya getiremeyeceği tespit edildiğinde sözleşmeden dönülebilir. Bu halde şirketin ücret talep etme hakkı sona erer.

Tüketicinin paket tura şirketin kusuru nedeniyle katılamadığı durumda tazminat hakkı var mıdır?

1618 sayılı Seyahat Acentaları ve Seyahat Acentaları Birliği Kanununun zorunlu sigorta ile ilgili hükümleri saklı olmak üzere, paket tur düzenleyicisi sözleşmenin hiç veya gereği gibi ifa edilmemesi nedeniyle tüketicinin uğradığı her türlü zarardan sorumludur. Tüketici boşa harcanan tatil zamanı için uygun bir tazminat talep edebilecektir.

Şirket çalışanları paket tur kapsamında yaşayabileceği muhtemel sorunlar karşısında tüketici mevzuatında yer alan haklardan faydalanabilir mi?

Ticari veya mesleki faaliyetleri çerçevesinde paket tur hizmetinden faydalanan kişiler de tüketici olarak kabul edilmekte olup, paket tur sözleşmelerine ilişkin tüketicilere sağlanan haklardan den kaynaklanan yararlanabilirler.

Paket tur sözleşmesi feshedilebilir mi?

Tüketicinin paket tur sözleşmesinin 30 gün öncesine kadar feshetme hakkı bulunmaktadır. Buna göre tüketicinin, paket turun başlamasından en az 30 gün önce yazılı olarak veya kalıcı veri saklayıcısı ile bildirmek kaydıyla paket tur sözleşmesinin feshetme ve ödenmesi zorunlu vergi gibi yasal yükümlülükler dışındaki paket tur bedelinin herhangi bir kesinti yapılmaksızın iade alma hakkı bulunmamaktadır.

Fesih bildirimi paket turun başlamasına otuz günden daha az bir süre kala yapılıyorsa paket tur sözleşmesinde belirtilmek şartıyla belirli bir tutar veya oranda kesinti yapılabilecektir.

Paket turla gezmek pratik ve ekonomik açıdan genelde avantajlıdır.

Ancak bazıları içinde paket turların dezavantajları ise arzu edilen düzeyde esnek olmaması ve gruba uyum sağlayamamasıdır.

Paket turlar genellikle minimum 20-25 kişi ile gerçekleştiriliyor.

Bütçe ve imkanınız varsa VIP ve küçük grup turlar elbette daha konforlu olur.

Paket tur sözleşmelerini imzalamadan önce size verilmesi zorunlu olan ön bilgilendirme amaçlı broşürü dikkatlice okuyunuz!

Paket tura katılmanızın mümkün olmadığı durumda turun başlamasından en az 7 gün önce paket turu üçüncü bir kişiye devredebilirsiniz.

Sözle değil, sözleşme ile işinizi mutlaka garanti altına alınız.

Yasaların size tanıdığı hakları kullanmak da en doğal hakkınızdır.

‘Bilinçli tüketici, sağlıklı ekonominin temelidir.’

Soru ve sorunlarınız için 'Alo 175 Tüketici Hattı'ndan bilgi edinebilirsiniz…

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    Yükleniyor..
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.