SON DAKİKA
Hava Durumu

Tüketim bilinci karikatüre yansıyacak

Yazının Giriş Tarihi: 02.11.2022 08:20
Yazının Güncellenme Tarihi: 02.11.2022 08:20

Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü tarafından duyurulan “Bilinçli Tüketim ve Tüketici Hakları konulu, ülke çapında resmi ve özel okulların, lise 9.10.11 ve 12. sınıf öğrencileri için karikatür yarışması ile ilgili bilgilendirmeyi bizde buradan sizlere aktaralım…

Tüketicinin, temel ihtiyaçlarının karşılanması, sağlık ve güvenliği, bilgi edinmesi, eğitilmesi, zararlarının giderilmesi, sağlıklı bir çevrede yaşaması, ekonomik çıkarlarının korunması, seçebilmesi, temsil edilmesi, örgütlenmesi ve sesini duyurması tüketicilerin temel ve evrensel haklarıdır. Bu bağlamda yarışma konusu “Bilinçli Tüketim ve Tüketici Hakları” konusunda olacaktır.

Yarışmanın amacı, eğitim çağındaki çocuklarımızı tüketici hakları konusunda bilinçlendirmek, farkındalık oluşturmak, sanatsal çalışmalarını desteklemek, değerlendirmek, sergilemek ve kalıcı eserler bırakmaya özendirmek olarak belirlendi. 

Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü'nce 2022-2023 Eğitim Öğretim yılı içerisinde “Bilinçli Tüketim ve Tüketici Hakları” konulu, ülke çapında resmi ve özel okulların, lise 9.10.11 ve 12’nci sınıf öğrencileri için karikatür yarışması düzenledi.

Tüketimi doğru ve bilinçli şekilde gerçekleştirmek ana felsefemiz olmalıdır. Bunu ağacın yaşken eğildiği ortamda hayata geçirmek doğrusudur.

Yarışmaya katılım ücretsizdir.

Yarışma için herhangi bir ön başvuru yapılmayacak.

Yarışma için eserler 24 Ekim 2022 tarihinden 6 Ocak 2023 tarihleri arasında teslim edilebilir.

Okullar toplu olarak tek seferde eserleri belirtilen tarih aralığında teslim edebilir.

Ticaret Bakanlığı temsilcileri, Jüri üyeleri ile birinci dereceden yakınları (akrabaları) yarışmaya katılamazlar.

Yarışma lise 9.10.11 ve 12’nci sınıflar için yapılacak.

Her öğrenci yarışmaya yalnız bir eserle katılacak.

Resimler 35x50 ebadındaki resim kâğıdına çizilmelidir.

Katılımcılar kendi anlatım biçimlerine uygun her türlü tekniği ve malzemeyi kullanıyor.

Resimlerin aslı (orijinali) ve katılım formu, elden, posta veya kargo aracılığı ile İllerde bulunan Ticaret İl Müdürlüklerindeki yarışma sekretaryalarına teslim edecek.

Katılımcılar Ticaret Bakanlığı resmi internet sitesi http://ticaret.gov.tr adresinden, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü https://www.facebook.com/etuketici/ ve https://twitter.com/etuketici sosyal medya hesaplarında yer alan “Yarışma Şartnamesi” ne ulaşabilir. Katılımcılar, kırışmış ve yıpranmış eserler kabul edilmeyecek.

Teslim tarihinden sonra yarışma sekretaryasına ulaşan eserler değerlendirmeye alınmayacak.

Eserlerin postada görebileceği zararlardan ve postadan doğabilecek gecikmeden Bakanlık sorumlu olmayacak.

Yarışmaya gönderilen resimler daha önce yayınlanmamış ya da herhangi bir ödül kazanmamış olmalıdır. Ya da kopyalanmış olmamalıdır.

Yarışmaya gönderilecek eserlerin ön yüzüne hiçbir bilgi yazılmayacak.

Çocuklar ve gençler, bilinçli tüketim gerçekleştirirken, tüketici olarak haklarınıza da sahip çıkmalısınız. Bunu sizler öğrenirseniz, büyüklerinize de öğretirseniz...

YAZARIN DİĞER YAZILARI

    Yükleniyor..
    En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.